මෝඩිගේ පැමිණීම හා සිංහල බෞද්ධ ජාතියේ මීළඟ අනතුර

වසර 2500 කටත් වඩා පැරණි ලිඛිත හා අඛණ්ඩ ඉතිහාසයක් ඇති සිංහල බෞද්ධ ජාතියේ ස්වාධීනත්වයට එරෙහිව විවිධ යුගයන්හිදී එල්ල වූ තර්ජන අපමණය. එනම් අතීතයේ දී ද්‍රවිඩ අක්‍රමණිකයින්ගේ සිට බටහිර ජාතීන්ගෙන් හා මුස්ලිම් ව්‍යාප්තවාදීන්ද ඇතුළුව මෑතක දී තිස් වසරක යුද්ධයක් දක්වා ඔඩු දිවූ ද්‍රවිඩ ජාතිවාදය ද ඒ සඳහා නිදසුන්ය. කෙසේ වුවත් මෙම කවර ආක්‍රමණිකයෙකුට වුවද තාවකාලිකව යම් යම් ජයග්‍රහණ අත්පත් කර ගැනීමට හැකි වුවත් දීර්ඝ කාලීනව ඔවුන්ගේ අරමුණු සාධනය කර ගැනීමට නොහැකි වූයේ තවමත් සිංහල බෞද්ධ ජාතියේ උන්නතිය වෙනුවෙන් කැපවෙන පිරිසක් මෙරට තුළ සිටින බැවිනි. එනිසා වචනයකින් පවා අපගේ මෙම සිංහල බෞද්ධ ස්වාධීනත්වයට වින කරන ජාති ද්‍රෝහීන්ට එරෙහිව හඬ නැඟීම අප සතු යුතුකමක් වශයෙන් සලකා මෙම සටහන තබන්නේ ඉකුත් ජාත්‍යන්තර වෙසක් සැමරුමට මුවා වී මෙරටට පැමිණි ඉන්දීය අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝඩි විසින් මෙරටේ සිංහල බෞද්ධ ජාතියට එරෙහිව දියත් කිරීමට උත්සාහ දරණ ඊළඟ ජාතිවාදී අරගලය පිළිබඳව සිංහල බෞද්ධයින්ගේ දෑස් විවිර කිරීම පිණිසය.

නරේන්ද්‍ර මෝඩිගේ මෙම පිළිකුල් සහගත ක්‍රියාකලාපය පිළිබඳ කරුණු දැක්වීමට පෙර ඔහුට මෙරටට පැමිණීමට හේතුව බවට පත්වූ එක්සත් ජාතීන්ගේ වෙසක් දින සැමරුම සම්බන්ධයෙන් ද වචනයක් පැවසිය යුතුය. එනම් වෙසක් දිනය වැනි නිර්මල බෞද්ධයින්ගේ අති උතුම් වන්දනීය ආගමික උත්සවයක් එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය වැනි ඇමරිකාවේ නව යටත් විජිතවාදී ප්‍රතිපත්තිය තුළ අතකොළුවක් බවට පත්වී සිටින සංවිධානයක අනුග්‍රහයෙන් පැවැත්වීමට කටයුතු කිරීම සහ එය ලාංකිකයින් ලැබූ මහා ජයග්‍රහණයක් වශයෙන් සලකා උදම් ඇනීම ඊනියා සිංහල බෞද්ධයින් කෙසේ වෙතත් සැබෑ දේශ මාමක සිංහල බෞද්ධයින් විසින් පිළිකුල් සහගතව ප්‍රතික්ෂේප කළ යුතු තත්ත්වයකි. මන්ද යත් ඇමරිකාව ඇතුළු බටහිර ප්‍රබල රාජ්‍යයන් වල මානව විරෝධී ක්‍රියා සම්බන්ධයෙන් කෙළ බිඳකුදූ නොහෙළන එහෙත් තාක්ෂණික සම්පත් අතින් දුබල මෙන්ම ලෝකයට බලපෑම් සහගත අයුරින් කටයුතු කිරීමට නොහැකි රාජ්‍යයන් වල කටයුතු සම්බන්ධයෙන් උකුසු ඇස් යොමා සිටිමින් ව්‍යාජ චෝදනා එම රාජ්‍යයන් කෙරෙහි එල්ල කර ඔවුන්ගේ ස්වාධීනත්වයට ඇඟිලි ගසන සංවිධානයක මැදිහත් වීම මෙවැනි උතුම් වන්දනීය අවස්ථාවක් සඳහා ලබා ගැනීම කිසිසේත් අනුමත කළ නොහැකි බැවිනි. විශේෂයෙන්ම ව්‍යාජ යුධ අපරාධ චෝදනා එල්ල කරමින් සිංහල බෞද්ධ ජාතියේ උත්තරීතර ආගමික උත්සවය නව යටත් විජිත වාදයේ අතකොළුවක් බවට පත් කිරීමට කටයුතු කිරීම මුළු මහත් සිංහල බෞද්ධ ජාතියේම අවාසනාව බව පැවසිය යුතුය.

ඒ අනුව මෙවැනි බටහිර නව යටත් විජිතවාදී අරමුණකට උඩගෙඩි දී එම සැමරුමේ ප්‍රධාන අමුත්තා වශයෙන් මෝඩි සහභාගි කර ගෙන ඉන්දියානු නව යටත් විජිතවාදය සහ ඒ ඔස්සේ නව බෙදුම්වාදී මූල බීජ රෝපණය කිරීම සඳහා අවස්ථාව උදා කර තිබේ. මෙම තත්ත්වය නරේන්ද්‍ර මෝදි විසින් මෙරටේ එක් ජන කොට්ඨාශයක් අමතා සිදු කළ ප්‍රකාශ තුළින් වඩාත් ඉස්මතු වූ අතර ඇතැම් ජනමාධ්‍ය වාර්තාකාරණයන් තුළින් සිංහල බෞද්ධ ජාතියට එරෙහි මෙම ක්‍රියාකලාපය උත්කර්ශයට නංවා තිබුණි. එබැවින් ජාත්‍යන්තර වෙසක් සැමරුමට මුවාවී මෝඩි මෙරටට පැමිණ තවත් ජාතිවාදී අරගලයක බීජ මෙරටේ රෝපණය කළ බව නිසැකය. මෙය කිසිසේත් නොසලකා හැරිය හැකි තත්ත්වයක් නොවන අතර සිංහල බෞද්ධ රාජ්‍යයේ ස්වාධීනත්වය සිංහල බෞද්ධයින්ගේ උත්සවයක් පාදක කර ගනිමින් පාවා දුන් අවස්ථාවක් ද වේ.

modi

මෝඩි විසින් ඔහුගේ ජනතාව යැයි සලකා සිදු කළ කතාව හෙවත් සිංහල බෞද්ධ ජාතියට ඔහු විසින් එල්ල කළ වක්‍රාකාර අනතුරු ඇඟවීම සිදු වූයේ නෝර්වුඞ් ක්‍රීඩාංගනයේ දී සංවිධානය කර තිබූ රැළියේ දී ඔහු විසින් සිදු කළ කතාවේ දී ය. එක්තරා අතකින් බැලූ කල එය ඉන්දියාවේ ප්‍රාන්ත රාජ්‍යයක් සිය ප්‍රධානියාගේ ජන රැළියක් සඳහා සූදානම් කර තිබූ ආකාරයට සමානය. එනම් දෙමළ වතු කම්කරුවන්ගේ නියම නායකයා මෙරටේ ජනාධිපතිවරයා නොව ඉන්දියානු අගමැතිවරයා වන බවට සංඥා කිරීමක් වශයෙන් ද එය හඳුනාගත හැකි අතර මෝඩි එහිදී පැවැත්වූ කතාව මෙන්ම එය වාර්තා කළ ඇතැම් ජනමාධ්‍ය වල ක්‍රියාකාරිත්වය එනම් ඉන්දීය අධිරාජ්‍යවාදී ආකල්ප ප්‍රචාරණය කිරීමේ ජනමාධ්‍ය ව්‍යාපාරය තුළ මෙම තත්ත්වය තහවුරු කළ බවද දැකිය හැකිය.

මෝඩි විසින් මෙහිදී පැවැත්වූ කතාව තුළ ඉන්දියානු සම්භවයක් සහිත වතු කම්කරුවෝ තවමත් ඉන්දියාවේ ජන කොටසක් වශයෙන් සලකන බව පැහැදිලිවම හෙළිදරව් වේ. එනම් ඔවුන් විසින් ඉන්දියානු සංස්කෘතිය මෙරටේ පවත්වාගෙන යනු ලබන බව ඔහු විසින් ප්‍රකාශ කළ අතර එය අගය කිරීමට ද මෝඩි විසින් කටයුතු කළ නමුත් ලාංකේය සංස්කෘතිය අනුව ඔවුන් කටයුතු කිරීමේ වැදගත්කම මෝඩි විසින් කිසිදු අවස්ථාවක ඉස්මතු කළේ නැත. ඒ අනුව පැහැදිලි වන්නේ මෝඩිගේ මෙම ඉන්දියානු ජාතිවාදී ප්‍රකාශය තුළ පැහැදිලිවම ඔහු විසින් සිංහල බෞද්ධ ජාතියේ ස්වාධීනත්වයට අභියෝග කරමින් තවත් බෙදුම්වාදී ව්‍යාපාරයක් මෙරට තුළ ඇති කිරීමේ මූල බීජය වැපිරූ බවය.

මෝඩිගේ මෙම ප්‍රකාශවල අනතුර අවධාරණය කරමින් ජාතික විශ්ව විද්‍යාල ආචාර්ය සංගමය ද නිවේදනයක් නිකුත් කර තිබේ. එම නිවේදනය තුළින් ද මෙම අනතුරුදායක තත්ත්වය අවධාරණය කර ඇති අතර ඔවුන් විසින් එවැනි නිවේදනයක් නිකුත් කිරීම කාලෝචිත ක්‍රියාවක් බව ද පැවසිය යුතුය.

ඒ අනුව අවසාන වශයෙන් පැවසිය යුතු වන්නේ ජාත්‍යන්තර වෙසක් සැමරුමට මුවාවී මෝඩි පැමිණ නව ජාතිවාදී බීජයක් මෙරට තුළ රෝජණය කිරීමට කටයුතු කර ඇති බවය. එය නිසැක වශයෙන්ම සිංහල බෞද්ධ ජාතියේ ස්වාධීනත්වයට එරෙහිව පැනනගින්නා වූ ඊළඟ ජාතිවාදී බෙදුම්වාදී ව්‍යාපාරය වන බව පෙන්වා දිය හැකි අතර එය මුලිනුපුටා දැමීමට වහා කටයුතු කළ යුතු වන බව අවධාරණය කළ යුතුය.

Comments

comments

2 comments

Please comment using your facebook account.